همایش بین المللی «خانواده مقاوم: چالش های اخلاقی در جهان متحول» برگزار می شود
همایش بین المللی «خانواده مقاوم: چالش های اخلاقی در جهان متحول» برگزار می شود


رئیس پژوهشکده زن و خانواده در نشستی خبری اعلام کرد:
همایش بین المللی «خانواده مقاوم: چالش های اخلاقی در جهان متحول» برگزار می شود

رئیس پژوهشکده زن و خانواده در نشستی خبری از برگزاری همایش بین المللی «خانواده مقاوم؛ چالش های اخلاقی در جهان متحول» خبر داد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده زن و خانواده در این نشست خبری که روز دوشنبه سوم بهمن 1401 با حضور دکتر عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی وزیر علوم فناوری دکتر مجید امامی دبیر شورای عالی فرهنگ عمومی کشور در محل این پژوهشکده در تهران برگزار شد، حجت الاسلام زیبائی نژاد رئیس این پژوهشکده و دبیر علمی همایش «خانواده مقاوم: چالش های اخلاقی در جهان متحول»، با اشاره به وضعیت تهدید آمیز جهان امروز که بیش از هر چیز بستر و چارچوب خانواده وکارکردهای آن نشانه رفته است هدف از برگزاری این همایش را مقدمه¬سازی برای شکل‌گیری ادبیات علمی پیرامون گفتمان «مقاومت پویا» و هم‌افزایی اندیشمندان، پژوهشگران و نخبگان برای محافظت از ارزش‌ها و خلق موقعیت‌های جدید در بستر خانواده اعلام کرد. 
حجت الاسلام زیبایی‌نژاد با اشاره به اینکه این همایش در اسفندماه سال آینده (ویرایش شده) در تهران و قم برگزار خواهد شد، درباره فعالیت های دبیر خانه همایش تا کنون گفت: به منظور تبیین ایده و محورهای همایش تا امروز بیش از ده جلسه هم¬اندیشی و دو جلسه کمیته علمی به همراه پیش¬نشستی علمی با عنوان¬ «رویکرد مقاومتی به نظام تعلیم و تربیت خانواده» برگزار شده است. وی افزود: کارگروه¬ تجربه¬نگاری به منظور ثبت تجارب خانواده¬های مقاوم در داخل و خارج از کشور و نیز کارگروهی بین المللی با حضور خانم ها دکتر فریبا علاسوند و زهرا شریف  و آقایان دکتر مجید دهقان، و دکتر نصرت خوارزمی برای رصد نظریات هم¬سو با همایش و شخصیت¬های دارای ایده در خارج از ایران، تألیفات قابل استفاده و ترجمه و نیز مراکز فعال در این زمینه راه¬اندازی شده است. کارکرد این کارگروه¬ها کمک به فهم بهتر موضوع، غنی‌سازی مسئله‌های علمی، ارائه صورت‌بندی‌های مفید برای فهم بهتر موضوع و هیئت‌سازی برای تولید پژوهش‌های نظری و کاربردی است.
رئیس پژوهشکده زن و خانواده از تدوین 11 محور برای ارسال مقاله به دبیرخانه خانه این همایش خبر داد و گفت: رویکردهای نظری به مقاومت پویا، نقش‌های جنسیتی، تحولات جنسی، تحولات اقتصادی، گروه‌ها و نهادهای خانواده بنیاد، نظام تربیت رسمی، رویکرد حکمرانی، ادبیات، هنر و رسانه، فضای مجازی و فناوری‌های نوظهور، مدیریت شهری، تاریخ اجتماعی و ... از جمله مولفه¬های تأثیرگذار در شکل¬دهی محورهای این همایش است. 
زیبایی نژاد در ادامه با بیان اینکه بیش از 30 عضو هیئت علمی و پژوهشگر برتر ایران و برخی کشورها در کمیته علمی این همایش فعال هستند افزود:  در حال گفتگو با دانشگاه علامه طباطبایی، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی و موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران به عنوان مجوعه¬های همکار در همایش هستیم تا همایش هر چه غنی تر برگزار گردد.
حجت الاسلام زیبائی نژاد افزود: پژوهشکده زن و خانواده در صدد است تا با برگزاری این همایش شاخص¬های نظری مقاومت خانواده در برابر تهدیدهای اجتماعی کنونی را بررسی و با تکیه بر عقلانیتی متعادل آن را صورت¬بندی نماید و این همایش می تواند فرصت مغتنمی برای گردآوری و هم افزایی ایده‌ها، راهبردها و راهکارهایی باشد که زمینه‌ توانمندسازی نهاد خانواده در حفظ جایگاه این نهاد مقدس وگسترش ارزش‌های اخلاقی پیرامون آن را ایجاد می کند. 
حجت الاسلام زیبائی نژاد با اعلام این که این همایش اول و دوم اسفند 1402 (ویرایش شده) در تهران و قم برگزار می شود اظهار داشت: پژوهشگران داخلی و خارجی می توانند چکیده مقالات خود را تا 15 مهر 1402 و همچنین متن کامل مقالات را تا 15 دی سال آینده به دبیرخانه این همایش ارسال و برای اطلاع از عناوین کامل محورها و اطلاعات این همایش می توانند به پایگاه رسمی این همایش به آدرس ذیل  مراجعه کنند:
  www.resistantfamily.wfrc.ac.ir
گفتنی است در پایان این نشست از پوستر همایش بین المللی "خانواده مقاوم: چالش های اخلاقی در جهان متحول" رونمایی شد.


دوشنبه 03 بهمن 1401 (4 ماه قبل)